Penktadienis, 29 kovo, 2024

Ryžių gidas: kaip išsirinkti tinkamiausius?

Ar jau skaitėte?

Noras pagaminti plovą, sušius, itališką daugiaryžį ar tiesiog išsivirti ryžių kaip garnyrą prie mėsos kepsnio, žuvies ar troškinio neretam priverčia pasukti galvą, kokios rūšies ryžius rinktis. Parduotuvėse šių kruopų įvairovė didžiulė, todėl verta atkreipti dėmesį, kad skirtingų rūšių ryžiai yra ruošiami ir gaminami skirtingai. Maisto ekspertai pataria, kaip tinkamai ruošiamam maisto patiekalui išsirinkti ryžius.

- Reklama -

Sveikatos.info – Tai idomu!


Ilgagrūdžiai, apvalieji, laukiniai – tai tik kelios pagrindinės ryžių rūšys. Prekybos tinklo asortimente yra daugiau nei 100 ryžių pasirinkimų. „Tai yra labai universalus ir mėgstamas maisto produktas. Vien pačių populiariausių baltųjų ilgagrūdžių ir plikytų ryžių kiekvieną mėnesį parduodame po 100 tūkst. pakuočių. Lietuviai ryžius mėgsta, o pernai jų pardavimai šoktelėjo 11,5 proc.“, – pastebi prekybos tinklo komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Ryžiai. Nuotrauka iš pixabay.com

Kulinarinėse knygose netrūksta patiekalų, kurių pagrindinis ingredientas yra ryžiai. „Ryžius geriausia pirkti atsižvelgiant į tai, kokį patiekalą ruošiatės gaminti. Pavyzdžiui, apkepui puikiai tiks ilgagrūdžiai, o sušiams ar paeljai – apvalieji“, – sako maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė ir kviečia atkreipti dėmesį į skirtingų rūšių ryžių savybes.

Plikyti ilgagrūdžiai ryžiai

Ryžių kruopos yra apdorojamos specialiu būdu – suslėgtais garais. Tai padidina jų maistinę vertę, nes dalis luobelėje esančių medžiagų perkeliama į grūdą. Šiuos ryžius virti reikėtų apie 20–25 minutes. Plikyti ilgagrūdžiai ryžiai nesulimpa ir išlieka birūs, todėl yra puikus garnyras prie šašlykų, mėsos kepsnio ar žuvies. Taip pat tinkami gaminti salotas ir mišraines.

Baltieji ilgagrūdžiai ryžiai

Šie ryžiai išverda vos per 10–15 minučių ir puikiai tinka tiek garnyrui, tiek kitiems patiekalams gaminti, pavyzdžiui, ruošiant balandėlius ar ryžių apkepą. Baltieji ilgagrūdžiai ryžiai pasižymi maloniu, bet neryškiu skoniu, todėl yra puiki sudėtinė dalis, nebijant, kad užgoš kitus ingredientus.

Rudieji ilgagrūdžiai ryžiai

Pasižymi ryškesniu skoniu negu baltieji ilgagrūdžiai ryžiai, todėl gali tapti kone atskiru patiekalu ar pagardinti troškinius bei daržovių apkepus. Kaip ir kiti rudieji ryžiai, jie yra menkiau apdoroti – išsaugota luobelė, kuri suteikia riešutų poskonį. Juos reikia virti ilgiau, tačiau nuo to kruopos nepraranda tekstūros ir išlieka birios.

- Reklama -

„Basmati“ ryžiai

„Basmati“ ryžius prieš virimą rekomenduojama apie pusvalandį pamirkyti vandenyje. Užtenka sodraus padažo, kad šie ryžiai taptų pagrindiniu patiekalu. Tad, jeigu gaminate karį ar indišką troškinį, „Basmati“ ryžiai turėtų būti pirmasis pasirinkimas. Jeigu šiuos ryžius rinksitės plovui – irgi neprašausite, nes kruopos bus pakankamai birios, sugers daug skysčio ir prieskonių. Ne veltui apie 70 proc. pasaulio „Basmati“ ryžių užauginantys indai juos vadina kvapų karaliene.


Sudoku Online: Žaisti sudoku internete


Baltieji ryžiai „Jazminai“

Pailgi ir beveik permatomi „Jazminai“ yra kilę iš Tailando ir išsiskiria maloniu gėlių, vaisių aromatu. Jeigu norite, kad jie būtų birūs, prieš verdant kelis kartus perplaukite vandeniu. Tailande šie ryžiai yra tradicinis garnyras, kuris tinka prie aštrių vištienos, žuvies, jūros gėrybių patiekalų. Iš „Jazminų“ galite pasiruošti ir puikų azijietišką desertą: išvirkite ryžius kokoso piene ir valgykite su šviežio mano gabalėliais.

Apvalieji rudieji ryžiai

Apvalieji rudieji ryžiai verda apie 40-45 min. Juos galima rinktis, jeigu ketinate gaminti ispanišką paelją ar itališką daugiaryžį. Jeigu iš rudųjų ryžių gaminsite garnyrą, vertėtų žinoti, kad ryžiai bus gan kieti ir lipnoki, o jų skonis – ryškesnis.

„Arborio“ ryžiai

Tai yra itališki ryžiai, kurių pavadinimas kilęs nuo Italijos miesto Arborio, kur jie ir augina. Ši ryžių rūšis yra itin krakmolinga, todėl ryžiai gerai sukimba, sugeria daug skysčio, tačiau puikiai išlaiko savo forma ir pasižymi kremine tekstūra. „Arborio“ ryžiai yra nepamainomi gaminat itališką daugiaryžį (rissoto), taip pat juos galima naudoti ir gaminant ispaniškas paelijas.

Juodieji ryžiai

Ši ryžių rūšis išsiskiria savo egzotine spalva. Juodos ryžių kruopos išvirusios tampa tamsiai purpurine spalva. Neįprastą spalvą lemia juoduose ryžiuose itin gausiai esantis antioksidantas antocianinas, kuris gali padėti apsisaugoti nuo širdies bei onkologinių ligų. Juodieji ryžiai yra patys maistingiausi ir vertingiausi, nes lyginant su kitos ryžių rūšimis juose yra žymiai daugiau baltymų bei skaidulų. Juodieji ryžiai verda kur kas ilgiau nei baltieji. Rekomenduojama juoduosius ryžius naudoti kaip garnyrą, nes jie išskirtiniai ne tik savo spalva, bet ir maloniu riešutų poskoniu.


Sudoku Online: Žaisti sudoku internete


Sušių ryžiai

Tai yra specialūs ryžiai, kurie skirti būtent sušiams gaminti. Ši ryžių rūšis yra vidutinio ilgio, o išvirti tampa lipnūs, todėl labai paprastai jais sukti sušius.

Laukiniai ryžiai

Laukiniais ryžiais yra vadinamos ne ryžių, o laukinių zizanijų sėklos. Šie žoliniai augalai daugiausia auginami Šiaurės Amerikoje. Sėklos nėra lukštenamos ir šlifuojamos, todėl išsaugo daug maistinių savybių ir medžiagų, kurios valgant praturtina organizmą. Vis dėlto net ir išvirusios kruopos yra sunkiau sukramtomos, todėl prieš verdant rekomenduojama jas kelias valandas arba per naktį pamirkyti šaltame vandenyje. Laukiniai ryžiai dažnai yra maišomi su kitų rūšių ryžiais. Tokiais mišiniais skaninamos salotos, troškiniai ar net granola.

Prekybos tinklo Maisto gamybos departamento vadovė B. Baratinskaitė pažymi, kad verdant ryžius svarbu nepagailėti vandens ir išlaikyti tinkamas proporcijas, kurios visada yra nurodomos ant pakuotės. Nuplautas ryžių kruopas geriausia supilti į ką tik užvirusį vandenį, puodą uždengti dangčiu ir sumažinti kaitrą, kad vanduo vos vos burbuliuotų.

Ernesta Dapkienė
„Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė

TOP naujienos

Koralą primenantys „Romanesco“ žiediniai kopūstai: 4 unikalūs jo paruošimo būdai

Nors mūsų šalyje artėja kalendorinė žiema, pietų kraštuose renkamas šviežias derlius pasiekia parduotuvių lentynas – šiuo metu iš Italijos atvyko švieži „Romanesco“ žiediniai kopūstai....

Gripas – pavojinga, bet neretai nuvertinama užkrečiamoji liga

Šiemet anksčiau nei įprastai nustačius pirmuosius gripo atvejus, gydytojai perspėja, kad tai yra viena iš labiausiai užkrečiamų ligų, kuria kasmet suserga apie 30 tūkst....

Ar žinote, kokios spalvos yra kosmosas?

Nors žmogaus regėjimo galimybių tiksliai pikseliais pamatuoti neįmanoma, vis tiek yra teigiama, kad apytikriai žmogus realybėje gali matyti apie 40-50 milijonų pikselių. O jeigu...

Tuštėjančių biurų tendencija – kaip išnaudoti visas erdves ir sutaupyti?

Tyrimai rodo, kad 40-60 proc. biurų ploto yra neišnaudojama. Ateities prognozės ir kitų šalių pavyzdžiai taip pat verčia susimąstyti ir atkreipti biurų savininkų dėmesį...

Sugriovė mitą, kad jachtos skirtos tik turtuoliams

Šiuo metu buriavimas Lietuvoje išgyvena didžiulį pakilimą. Tačiau buriavimą kaip sportą ir pramogą gaubiantys mitai daugelį sulaiko nuo seniai knibždančių svajonių išpildymo. „Tai per ilgus metus įsivyravusios klaidingos visuomenės nuostatos, kurios buriavimą vaizduoja kaip...

Išmanieji „iPhone 12 mini“ ir „iPhone 12 Pro Max“ jau Lietuvoje: kuo jie skiriasi...

Technologijų gigantė „Apple“ šiemet visus nustebino pristačiusi net keturis skirtingus 12-tos serijos flagmanus. Šiandien Lietuvoje pasirodę „iPhone 12 mini“ ir „iPhone 12 Pro Max“ išmanieji taip pat turi savo privalumų lyginant juos su anksčiau...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS