Penktadienis, 29 kovo, 2024

Pneumokokinė infekcija pavojingiausia žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs

Ar jau skaitėte?

Dėl šalto oro ir tebesitęsiančios pandemijos daugiau laiko praleidžiant namuose, vis daugiau žmonių skundžiasi nusilpusiu imunitetu. Dėl jo organizmas daug sunkiau kovoja su viršutinių kvėpavimo takų ligomis, tarp kurių – ir pneumokokinė infekcija. Pasak Klaipėdos „MediCA klinika“ šeimos gydytojos Jūratės Gasiūnaitės, nuo šios infekcijos kasmet pasaulyje miršta 1,6 mln. žmonių, nes daugelis vis dar per mažai žino apie šią ligą ir neįvertina jos rizikų.

- Reklama -

„Pneumokokinė infekcija – ūmi bakterinė liga, kurią sukelia Streptococcus pneumoninae bakterijos (pneumokokai). Jų galima rasti net ir visiškai sveikų žmonių nosiaryklėje. Kadangi pneumokokai plinta oro lašeliniu būdu – bakterijų nešiotojui ar sergančiajam čiaudint, kosint ar kalbant – patekę į sveiko žmogaus apatinius kvėpavimų takus jie dauginasi ir taip vystosi kvėpavimo takų uždegimas. Jei imuninė sistema stipri – pneumokokinei infekcijai plėstis trukdo organizmo apsauginiai mechanizmai. Jei nusilpusi – dalis jų tampa mažiau efektyvūs ir žmogui kyla daug didesnė rizika susirgti“, – pasakoja J. Gasiūnaitė.

Taikinyje – ir daug streso patiriantys žmonės

Nors didžiausią riziką susirgti pneumokokine infekcija turi žmonės, kurių imuninė sistema nusilpusi, ja taip pat susergama ir dėl kitų nepalankių veiksnių: peršalimo, pervargimo, patiriamo itin didelio streso ar virusinių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų.

„Susirgimas pneumokokine infekcija labai stipriai priklauso nuo asmeninių žmogaus higienos įpročių. Taip pat, kaip ir kitomis virusinėmis ar bakterinėmis oro lašeliniu būdu plintančiomis ligomis, didesnė rizika susirgti infekcija kyla nesilaikant saugaus atstumo ir daug laiko praleidžiant uždarose ar blogai ventiliuojamose patalpose“, – teigia „MediCA klinika“ šeimos gydytoja.

Pneumokokinė infekcija dažniausiai pasireiškia staigiu karščiavimu, stipriu skausmu krūtinės ar ausies srityje, kosuliu, dusuliu. Taip pat svarbu paminėti, kad ši infekcija neturi jai būdingų specifinių klinikinių simptomų, dėl to ligos diagnozavimas ne visada yra paprastas.

Didelė grėsmė – atsparumas antibiotikams

Klaipėdos „MediCA klinika“ šeimos gydytojos Jūratės Gasiūnaitės.

J. Gasiūnaitė pasakoja, kad dažniausiai pneumokokinė infekcija tiek vaikams, tiek suaugusiesiems sukelia plaučių ir vidurinės ausies uždegimą, sinusitą ar pažeidžia širdies endokardą, kai kuriais atvejais išsivysto net meningitas ar sepsis. Net ir pasveikus nuo pneumokoninės infekcijos, pasitaiko išliekamųjų pasekmių – priklausomai nuo persirgtos ligos formos, galimi smegenų, širdies pažeidimai, klausos sutrikimai ar dar rimtesnės komplikacijos.

- Reklama -

„Pneumokokinė infekcija gydoma antibiotikais, tačiau dėl neatsakingo jų vartojimo ir vis didėjančio infekcijų, tokių kaip tuberkuliozė, gonorėja ir pneumonija, skaičiaus, pastaruoju metu pastebimas padidėjęs pneumokokų atsparumas šiems vaistams. Todėl susirgus rekomenduojama nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris, atsižvelgęs į konkrečią situaciją, skirs atitinkamą gydymą“, – rekomenduoja Klaipėdos „MediCA klinika“ šeimos gydytoja J. Gasiūnaitė.

Veiksmingiausias ginklas – skiepas

Pasak J. Gasiūnaitės, išvengti pneumokokinės infekcijos padeda imuninės sistemos stiprinimas, asmens higienos laikymasis, subalansuota mityba ir fizinis aktyvumas, tačiau pati efektyviausia apsisaugojimo priemonė yra skiepai. Jie skirti tam, kad organizme pradėtų gamintis antikūnai – medžiagos, kurios naikina ligas sukeliančias bakterijas ir virusus.

„Šiuo metu Lietuvoje naudojamos dviejų tipų vakcinos: konjuguota ir polisacharidinė pneumokokinės infekcijos vakcinos. Abiejų efektyvumas siekia net 90 proc. Vaikai iki 5 metų ir rizikos grupėms priklausantys suaugusieji (vyresni nei 65 metų ar sergantys lėtinėmis širdies, plaučių, inkstų ir kitomis ligomis) skiepijami 10-valente konjuguota pneumokokinės infekcijos vakcina. Dažniausias vakcinos nepageidaujamas poveikis – paraudimas ar patinimas injekcijos vietoje, trunkantis kelias dienas“, – teigia J. Gasiūnaitė ir priduria, kad dėl konkrečios vakcinos pasirinkimo visuomet reikėtų pasitarti su savo šeimos gydytoju.

Skiepytis nuo pneumokokinės infekcijos rekomenduojama net ir ja persirgusiems, nes tokiems žmonėms susiformuoja specifinis imunitetas, nukreiptas tik prieš tam tikrą pneumokoko serogrupę. Tai reiškia, kad užsikrėtus kitos grupės pneumokoku, išlieka tikimybė susirgti. Šeimos gydytoja primena, kad kartu su pneumokokinės infekcijos vakcina tuo pat metu galima pasiskiepyti ir nuo COVID-19 viruso.

TOP naujienos

„Rimi“ palaiko vietos gamintojus: beveik 100 proc. mėsos ir duonos gaminių bei 90 proc. pieno produktų – lietuviški

Esame įpratę prie puikios kokybės lietuviškų maisto produktų, kuriuos vis daugiau žmonių įtraukia į savo kasdienės mitybos racioną. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė siūlo...

Šeštadienį – Pasaulinės gyvūnų dienos šventė Gargžduose: tikimasi rekordinės eisenos

Šeštadienį Gargždų gatvėmis vinguriuos išskirtinė eisena, skirta Pasaulinės gyvūnų dienos paminėjimui – eisenoje „Tūkstantkojis“ kviečiami dalyvauti gyventojai kartu su savo augintiniais. Reginio metu bus...

Kauno pareigūnai miške rado apie 15 kg kanapių

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai sausio 19 d. viename iš Kauno rajone...

ESO: 6 patarimai, kaip taupyti elektrą tamsiojo sezono metu

Artėjant tamsiajam metų sezonui ir vėstant orams, vidutinio namų ūkio elektros energijos suvartojimas Lietuvoje gali padidėti 15 proc., skaičiuoja bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO)....

Šventosios jūrų uosto atstatymas prasideda – pasirašyta rangos darbų sutartis

Šventosios jūrų uosto atstatymo darbams uždegta žalia šviesa – šiandien pasirašyta žvejybos infrastruktūros sukūrimo rangos darbų sutartis. Ją parašais patvirtino Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė ir UAB „Plungės lagūna“ vykdomasis direktorius Povilas...

Kelyje Klaipėda-Palanga partrenktas žmogus

Socialiniame tinkle „Facebook“ ReidasTV pasidalino informacija apie avariją. „Kelyje Klaipėda-Palanga partrenktas žmogus. Aiškėja, kad žuvo pusamžė moteris. Incidente dalyvavo du automobiliai. BMW ir MB. Vienas partrenkė staiga į kelią įšėjusią moterį, kitas pervažiavo“, – rašo ReidasTV. Gruodžio 29 d....

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS