Sekmadienis, 28 balandžio, 2024

Nusibodo lupti mandarinus? Tą padaryti galima žymiai paprasčiau – truksit vos kelias sekundes

Ar jau skaitėte?

Žiema tiesiog kvepia mandarinais – skanaujame vienus, dekoruojame namus, kepame pyragus. Gera kaina ir plačia įvairove pasižymintis šviežių mandarinų iš Ispanijos derlius kasmet gruodį tampa labiausiai graibstomais vaisiais, sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Paprastai vos vienu mandarinu retas kuris apsiriboja, tad verta žinoti vieną gudrybę – tuomet net ir kalną jų nulupsite žymiai greičiau, o rankos liks švarios.

- Reklama -

„Neabejotina, kad natūraliai šiltuose kraštuose sunokę mandarinai yra visų metų laukiamiausi vaisiai. Dar lapkričio pabaigoje jų pardavimai pradeda augti, o artėjant Kalėdoms pirkėjai į krepšelius juos dedasi rekordinius kiekius. Gruodį jie populiarumu netgi aplenkia lietuvių numylėtinius – bananus ir obuolius“, – sako V. Budrienė.

5 žingsniai, kaip išsirinkti saldų mandariną

Mandarinai.

Nebrangūs, kvapnūs, parūpinantys organizmui taip reikalingo vitamino C – mandarinai mėgstami daugelio. Dažnas pasakys ir turintis savą būdą, kaip juos parduotuvėse išsirinkti pačius skaniausius. „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė pataria žiūrėti į keturis dalykus.

Žievelė. Tai turėtų būti vienas iš pagrindinių kriterijų, mat daugiausia gali pasakyti apie vaisiaus kokybę. Ant jos neturi būti jokių spalvos pakitimų, dėmių ar sumušimų, saldūs mandarinai būna labai intensyvios oranžinės spalvos. Minkšta, nestora ir šiek tiek atšokusi žievelė yra sultingumo ir saldumo požymis. Ji neturi būti per plona ir lipni, nes tai gali reikšti mažą sulčių kiekį ir rūgštų skonį.

Dydis. Taip pat svarbu, kokio dydžio yra vaisiai. Verta vengti didžiausių mandarinų, nes jie gali būti sausesni ir turėti daugiau sėklų.

Kvapas. Mandarinų žievelėje ir lapuose yra limoneno – eterinio aliejaus, kuris suteikia šiems vaisiams būdingą kvapą. Prinokę mandarinai turi intensyvų citrusinių vaisių kvapą . Senų arba rūgščių vaisių odelė paprastai yra bekvapė.

- Reklama -

Svoris. Taip pat verta prisiminti, kad saldūs mandarinai turėtų būti palyginti sunkūs. Jei mandarinas sunkus, vadinasi, jis tikriausiai bus ir sultingas. Taip yra dėl to, kad šių vaisių svorį daugiausia lemia juose esančių sulčių kiekis.

Kilmės šalis. Pasak vaisių žinovės, saldžiausi ir sultingiausi yra mandarinai, atvežti iš Ispanijos, Maroko. Jie taip pat turi nedaug sėklų. Tuo tarpu iš Turkijos atvežti mandarinai gali būti šiek tiek rūgštoko skonio.

Nevarkite – nulupti galima gerokai greičiau

Prieš skanaujant mandariną J. Sabaitienė ragina nepamiršti jo nuplauti. Tuomet dažnas tiesiog jį lupa pirštais, tačiau vaisių žinovė kviečia pasinaudoti socialiniuose tinkluose išplitusia gudrybe.

„Mandariną tiesiog perpjaukite pusiau skersai, perpus padalydami skilteles. Tuomet nykščiu spausdami vieną galą išstumkite minkštimą – mandariną „išverskite“. Teliks skilteles patogiai nusirinkti nuo žievelės. Tai labai paprastas būdas nulupti šiuos vaisius, net nesusitepant rankų“, – dalijasi J. Sabaitienė.

Šio metodo privalumas ir tas, kad per trumpą laiką galima nulupti daug vaisių. Tai ypač aktualu, jeigu norite suvalgyti ne vieną mandariną, o galbūt iš jų pasigaminti desertų ar pyragų. Nežinote, kaip? Dieviškai skanaus, lengvai pagaminamo ir gardžiai kvepiančio mandarinų pyrago receptu dalijasi „Iki“ konditeris Thierry Lauvray.

„Pyragas kvepės mandarinais, o kad jis išliktų drėgnas, „pasirūpins“ kefyras. Nesibaiminkite, jeigu kepiniai nėra jūsų stiprioji pusė – šis receptas tinkamas net naujokams, nes yra visai paprastas, o laiko daug skirti nereikės. Tačiau apverstas pyragas atrodys išties įspūdingai, tikrai papuoš bet kurį stalą“, – pasakoja konditeris.

Efektingas ir greitai paruošiamas „apverstas“ mandarinų ir kefyro pyragas

Reikės:

  • 500 g mandarinų,
  • 2½ puodelio miltų,
  • 4 kiaušinių,
  • 1 stiklinės cukraus,
  • 1 stiklinės kefyro,
  • 1 stiklinės pieno,
  • 1 stiklinės aliejaus,
  • 2½ šaukštelio kepimo miltelių,
  • 2 šaukštelių vanilės ekstrakto arba 3 šaukštelių vanilinio cukraus.
  1. Nulupkite mandarinus ir perpjaukite skersai per pusę. Pyrago formą išklokite kepimo popieriumi ir dugną plonu sluoksniu pabarstykite cukrumi. Sudėkite mandarinus ant dugno pjauta puse žemyn.
  2. Išplakite kiaušinius su cukrumi ir žiupsneliu druskos iki vientisos masės, supilkite kefyrą, pieną ir aliejų, išmaišykite. Sudėkite vanilės ekstraktą, persijotus miltus su kepimo milteliais, išmaišykite iki vientisos tešlos. Supilkite ją ant skardoje išdėliotų mandarinų.
  3. Kepkite 180 °C temperatūroje apie 45 min. arba kol ištrauktas dantų krapštukas bus švarus. Paruoštą pyragą su mandarinais apverskite aukštyn kojomis, atvėsinkite ir patiekite.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Savaitgalis – šalies keliuose eismo įvykių neišvengta

Sausio 29–31 d., penktadienį–sekmadienį, pirminiais duomenimis, žmonės nukentėjo 8-iuose eismo įvykiuose. Žuvo 1 žmogus (vairuotojas), sužeista 10 eismo dalyvių (4 nepilnamečiai keleiviai), daugiausia –...

Horoskopai rugpjūčio 7 dienai

AVINASNeatsiribokite nuo žmonių, neužsidarykite tarp keturių sienų. Jūsų energija, gyvybingumas ir nuoširdumas šiandien bus kur kas svarbiau už tikslumą ir punktualumą. Jei pavėluosite į...

Dar nevėlu skiepytis nuo gripo

Lietuvoje daugėja sergančiųjų gripu, o gydytojai ragina nelaukti ir pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina. Kalbiname Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoją Gretą Jonaitę, kuri sutiko pasidalinti žiniomis...

Skaniausia repeticija prieš Velykas: išbandykite gardžiuosius varškinius žagarėlius, kurie nebus prisigėrę aliejaus

Traškūs iš išorės, drėgni ir purūs viduje – žagarėliai daug kam siejasi su pačiu tikriausiu vaikystės skoniu. Šis skanėstas niekada nenusibos, tačiau tobulus žagarėlius...

Regionų verslas praktiškas: senos tradicijos naujoms idėjoms netrukdo

Kol įvairios verslo socialinės iniciatyvos ir projektai daugiausiai sutelkti didžiuosiuose miestuose, regionuose, kartu – ir Ukmergėje, verslo socialinė atsakomybė gyventojų suprantama pirmiausiai kaip skaidrus didesnio nei minimalus atlyginimo mokėjimas. Tiesa, patys regiono verslininkai sako, kad...

Per metus atlikta daugiau nei 12 000 žemės naudojimo patikrinimų

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), vykdydama vieną svarbiausių savo funkcijų, – žemės naudojimo valstybinę kontrolę, – 2020 metais visoje Lietuvoje atliko 12064 žemės naudojimo patikrinimus. Informacija apie atliktus patikrinimus ir nustatytus pažeidimus pirmą kartą pateikiama išsamioje...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS