Ketvirtadienis, 28 kovo, 2024

IT ekspertas atskleidė: nuo ko pradėti ir kaip įsitvirtinti technologijų srityje

Ar jau skaitėte?

Gerų specialistų trūkumas IT sektoriuje visada buvo iššūkis ir panašu, kad tokia sudėtinga situacija išliks ir ateityje. Greitai užauginti aukštos kompetencijos specialistą yra labai sunku, nes tai priklauso ir nuo paties žmogaus, ir nuo kitų faktorių.

- Reklama -

Vieni renkasi universiteto suolą, kiti mokytis pradeda savarankiškai arba stoja į privačių kompanijų įkurtas įvairias akademijas. Vis dėlto viskas yra ne taip sudėtinga, kaip gali atrodyti. JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ technologijų direktorius Rimantas Benetis yra įsitikinęs, kad visi šie keliai yra teisingi, o išmokti programuoti gali visi, tik svarbu susidėlioti aiškų planą, kaip pradėti mokymosi procesą ir surasti sau labiausiai patinkančią kryptį.

Iš mados neišeinančios programavimo kalbos

JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ technologijų direktorius Rimantas Benetis.

Anot R. Benečio, populiarumo viršūnėje šiuo metu karaliauja JavaScript programavimo kalba. Šiandien ji yra populiariausias variantas ir daugelį metų yra lyderiaujanti kalba technologijų srityje, taikoma ir puslapių kūrimui, ir gali būti naudojama back-end kūrimui.

„Tačiau, jei žiūrėtume plačiau, tai siūlyčiau pradėti mokymosi procesą nuo tipizuotų kalbų tokių kaip Java, .NET, C++ ir tik tada pasukti į dinamines kalbas tokias, kaip JavaScript ar Python. Tai leis geriau suprasti struktūrizavimą ir vėliau bus lengva pereiti prie kiek sudėtingesnių procesų, dinaminių kalbų mokymosi. Jeigu pradėsite nuo dinaminių kalbų, pereiti prie tipizuotų, mano nuomone, bus kur kas sudėtingesnis procesas. Taip pat yra svarbu gerai suvokti programavimo kalbos struktūrą ir išmokti skaidyti elementus nepriklausomais gabalais, be jokios abejonės, pravers ir kiek gilesnė testavimo procesų samprata“, – pataria technologijų direktorius.

Kaip išsirinkti tinkamą kryptį?

R. Benečio teigimu, įgijus techninių žinių pagrindus, bus kur kas lengviau suprasti, kaip yra kuriami IT produktai, o jau tada galima galvoti ir apie individualios technologinės krypties pasirinkimą.

„IT industrija Lietuvoje auga milžinišku tempu, kartu generuojama išaugusi įvairių technologijų sektoriaus specialistų paklausa. Todėl bet kuri pasirinkta kryptis jums garantuos darbo vietą. Šiandien IT specialistų trūksta praktiškai visur, todėl geriausia rinktis tik tokias kryptis, kurios jums patiems yra įdomios. Vis dėlto, pasitaiko svarstančių ir finansinį naudos aspektą, tačiau labai rekomenduočiau rinktis kryptį, kuri yra ne populiari ar gerai apmokama, tačiau įdomi“, – pataria ekspertas.

- Reklama -

Atlyginimo dydis priklausys nuo kompetencijų

Anot technologijų direktoriaus, šiandien rinkoje taip trokštamiems specialistams siūlomas dažnai vidutinį atlyginimą šalyje gerokai viršijantis atlygis. Paprastai programuotojai gali nesukti galvos dėl finansinės gerovės, tačiau tik pradėjus karjerą jaunam programuotojui aukso kalnų nereikėtų tikėtis.

„Augant kvalifikacijai auga ir už darbą skiriamas atlygis. Pačioje pradžioje atlygis siekia Lietuvos vidurkį, tačiau tobulėjant jis labai greitai kyla, jau po pusmečio, metų programuotojo alga gali augti dvigubai, trigubai ir daugiau. Programuotojo atlygio ribos yra labai plačios. Tačiau visada sakau, jog mes visi savo atlyginimą ne gauname, o užsidirbame. Taisyklė paprasta – jeigu žmogus gali daryti sudėtingesnius darbus, jis už tai ir gauna atitinkamai daugiau. Todėl labai svarbu išsirinkti organizaciją ir komandą, kurioje dirbtų patyrę specialistai“, – įsitikinęs IT ekspertas.

R. Benečio teigimu, kai darbe žmogus yra apsuptas motyvuotų ir stiprių kolegų, tobulėjimas tampa labai natūraliu procesu. Ilgainiui susiformuoja noras ne tik mokytis iš kitų, bet ir pačiam išsikelti vis ambicingesnius tikslus.

„Mūsų komandų branduolius sudaro patirties turintys aukščiausiojo lygio programuotojai, testuotojai, infrastruktūros inžinieriai, verslo analitikai, produktų vadovai ir dizaineriai, net 80 procentų šių darbuotojų yra aukščiausios kvalifikacijos ir itin solidžią patirtį sukaupę specialistai, likusioji dalis yra jaunesnieji kolegos, prisijungę po mūsų „Sourcery“ akademijų. Toks modelis mums padėjo rasti balansą tarp patyrusių specialistų, ir kandidatų neturinčių patirties. Pirmieji nori auginti naujokus ir didžiuojasi jų pasiekimais. Antrieji vertina jiems skiriamą laiką ir neįkainojamą patirtį, įgytą kaskart vis kitame projekte“, – pabrėžia R. Benetis.

„Ne raketų mokslas“, bet pareikalaus daug pastangų

IT ekspertas pataria, kad vos tik įžengus į technologijų sritį, teks ne tik auginti profesinių žinių bagažą, bet ir nepamiršti, kad sėkmę čia taip pat nulems ir gebėjimai glaudžiai dirbti komandoje.

„Karjeros sėkmę nulemia sugebėjimas dirbti komandoje, geranoriškumas ir labai geras suvokimas, ką reikia padaryti ir kokiame kokybes lygyje. Taip pat reikia susitaikyti, kad čia teks mokytis visą gyvenimą, todėl greitas žinių įsisavinimas yra labai svarbus. Pavyzdžiui, mūsų komandoje per 10 metų praplėtėme žinias visose kryptyse ir „Front-End“ programavimo srityje, tokiose kaip React, Angular, Vue, tiek ir „Back-End“ – mikro service architektūrose ir debesų sprendimuose Azure ir AWS. Žiūrint į ateities perspektyvas nepanašu, kad technologijų pokyčio tempas nors kiek sumažės, todėl tiesiog negalima sustoti ir nuolat tenka mokytis ir judėti tik į priekį mums visiems“, – įsitikinęs R. Benetis.

Populiarumas nesumažės ir artimiausią dešimtmetį

Technologijų direktorius įsitikinęs, kad programavimas bus paklausi profesija ateityje, o gerų specialistų poreikis ateityje augs tik dar labiau. Ir tokia situacija yra ne tik Lietuvoje, tad turės didėti darbo efektyvumas.

„Didžiausias augimas dabar vyksta duomenų inžinerijos erdvėje, duomenų kiekiai auga beprotišku tempu. Įmonės ieško būdų kaip išnaudoti sukauptus duomenis, todėl visos sritys, susijusios su duomenų surinkimu ir apdorojimu yra „ant bangos“. Taip pat auga ir kitos sritys, tokios kaip daiktų internetas, įskaitant ir automobilius. Toliau į ateitį žiūrint, jau galima pradėti galvoti ir apie „meta“ pasaulio kūrimą. Reiktų nepamiršti kito svarbaus aspekto, programos sensta, tad reikia perdaryti ir tai, kas jau yra sukurta. Todėl visiems, svarstantiems ir nežinantiems, ar programavimas galėtų būti jų pašaukimas, tiesiog reikėtų pabandyti pažvelgti į šią profesiją plačiau. Užsirašykite į būrelį, akademiją, pabandykite suprogramuoti robotuką, pasidomėti populiariausiomis programavimo kalbomis internete. Tai gali būti įdomaus profesinio kelio pradžia. Viskas yra įmanoma, tik jeigu yra daug motyvacijos ir užsispyrimo“, – pataria R. Benetis.

Dalia Petuškienė
Komunikacijos projektų vadovė
Devbridge

TOP naujienos

Kol notarai nepasiekiami, oficialųjį testamentą gali pakeisti asmeninis

Dėl koronaviruso pandemijos negali būti atliekami notariniai veiksmai, tarp jų ir – svarbiausieji, tokie, kaip oficialiojo testamento patvirtinimas, tačiau notarai nuotoliniu būdu gali pakonsultuoti...

Patarimai, kaip užsiregistruoti ten, kur eilė pas gydytoją trumpesnė

Ilgos eilės pas gydytojus specialistus – opi šių dienų problema. Vis dėlto ligonių kasų gaunami gyventojų paklausimai dėl eilių taip pat rodo, kad neišnaudojame...

Klaipėdoje rajone kilus gaisrui name, išdegė katilinė, dirbtuvės

Klaipėdos rajone antradienio naktį užsidegė gyvenamasis namas, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). PAGD duomenimis, 2 val. 7 min. pranešta, kad Jonušų kaime, Beržų...

Justė Pinkevičienė pataria: nesivaikykite visų naujovių ir per dažnai nekeiskite kosmetikos priemonių

Apie grožį ir jo puoselėjimą kalbama daug, tačiau Justė Pinkevičienė, prekybos tinklui „Maxima“ kelis kosmetikos ženklus gaminančios įmonės „Cosmoway“ bendraturtė, įsitikinusi – skaitydami žmonės...

Nauji vėjai mylimiausių lietuvių vaisių topuose: ką skanaus ir sveiko pasigaminti iš 3 „kylančių...

Žiema kvepėte kvepia mandarinais, bananams lietuviai jaučia ypatingą meilę, o obuoliai – neatsiejama dažno mitybos dalis. Tačiau Lietuvos pirkėjai dairosi įvairovės vaisių skyriuose, sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Ji atskleidžia, kad...

Vlados Musvydaitės patarimai, kaip be dietų pasiekti norimą tikslą

Didžiausių Lietuvoje „IKI ėjimo varžybų“ organizatorei Vladai Musvydaitei gegužės 6 d. minima Tarptautinė diena be dietų visada primena, kad svarbiausia norimą rezultatą pasiekti ne bet kokiomis priemonėmis, o po truputį ugdyti naujus įpročius. Sveikatingumo...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS