Penktadienis, 19 balandžio, 2024

Apie ką galvoja protingi dėdės ir tetos?

Ar jau skaitėte?

Timui (vardas pakeistas) dvidešimt. Bet tiek jam neduočiau. Pirmą kartą atėjęs, akių į mane nepakėlė. Antrą kartą atvykęs prisipažino, jog nenorėjo, kad jas matyčiau. Šįkart drąsesnis, nors toks pat vangus ir apatiškas.

- Reklama -

Turi įpareigojimą dalyvauti elgesį keičiančioje programoje – reikalaudamas pinigų, stumdė mamą. Teistas jau du kartus, dar vienas teismas laukia. Timas mano, kad šį kartą gaus realią bausmę, mat, gatvėje grobdamas rankinę, sumušė senyvą moterį.

– Bijai? – klausiu.

– Ne, o ko? Brolis sėdi, gal pas jį papulsiu.

Timo brolis vyresnis, sėdi už vagystes ir plėšimus.

– Timai, ar vartoji narkotikus?

- Reklama -

– Dabar jau ne.

Tylime ir žiūrime vienas į kitą.

– iš tikrųjų, tai vartoju. Rūkau. O ką taip matosi?

– Matosi, Timai. Seniai?

– Oi, seniai. Gal aštuoni metai jau.

Nors ne kartą esu girdėjusi, nuo kokio amžiaus jaunimas pradeda rūkyti žolę, bet kiekvieną kartą man sugniaužia krūtinę ir norisi rėkti iš nevilties. Kaip? Jūs man pasakykite – kaip? Kaip tokio amžiaus – 10-12 metų vaikai įsitraukia į psichiką veikiančių medžiagų vartojimą?

Dovilė Bubnienė. Kauno apskrities vyrų krizių centras.

– Pirmą kartą tai brolis pasiūlė, paskui jau ir su draugais rasdavom. Visi dabar žino, kur gauti, kiek kainuoja. Visi aplink vartoja. Aš tai tik rūkau. Nu dar esam su draugais kažkokių tablečių gavę, tada tai baisu buvo. Pažiūrėjau į draugą ir pamačiau, kad draugo galva pasidarė kvadratinė. Išsigandau, eina sau, daugiau tablečių neėmiau. O ką, jūs, atseit, niekad nebandėt?

– Nebandžiau, Timai, niekad. Turbūt todėl, kad tuomet, kai buvau 12-metė, tais laikais narkotikų vartojimas buvo smerkiamas, nepateisinamas, mums buvo įdiegta, kad narkotikai – blogis.

– Ai, žinau, pasakojo senis toks.

Timas kalba, lėtai rinkdamas žodžius, kartais nutyla, kai kada atrodo, kad jo čia nėra. Vangus, apatiškas. Prieš atsakydamas, tyli, ir man kaskart atrodo, kad nebeatsakys.

– Nerandi žodžių? Ilgai galvoji.

– Nesigalvoja man…

– Gal dėl tos žolės, kaip manai? – klausiu jo.

Tyli.

– Pas mane nemažai ateina jaunų žmonių, kurie ką nors vartoja, dažniausiai sako, kad rūko. Jei rūko jau kurį laiką, tai nesimoko, nedirba, kartais kažką svajoja, bet nieko nedaro. Blogėja atmintis, atsiranda depresija, apatija. Arba nerimas, baimė, agresija.

– Gali būti… Bet ne, nes o kodėl Seimas nori bausmes nuimti? Tai, matyt, nieko blogo ta žolė nedaro. Juk ten protingi dėdės ir tetos, ane?

Ką man pasakyti tam vaikui? Šiandien jau išleidžiu per duris.

Nes pasakyti, prieš pasakant vaikui (o gal – tūkstančiams Lietuvos vaikų), reikėtų tiems protingiems dėdėms ir tetoms. Tiems, kuriems neberūpi, kas bus su vaikais ir su ateities Lietuva. O gal tiems, kurie tiesiog nesupranta. Už mažo kiekio narkotikų laikymą savo (!) reikmėms baudžiama nebus. Timas man pasakojo, jog tas, iš kurio ima, niekada ir neturi daugiau, kaip tik vieną dozę. Daugiau tiesiog nesinešioja – kam ta rizika. Narkotikų platintojas nesinešioja daugiau nei vieną dozę, o tai yra, mažas kiekis, apie kurį bet kada galės pasakyti – „čia tik savo reikmėms”.

Žolės rūkymas itin žalingas paauglių psichikai , kognityviniams procesams ir emocinei būsenai. Mūsų moksleivių (ne)gebėjimai ir prasti rezultatai galimai koreliuoja su žolės rūkymu. Ne retas susigundo ir kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis. Jauni žmonės gali likti sužaloti visam gyvenimui – dalis jų niekada nekurs jokios pridėtinės vertės valstybei, nes jų galvos tiesiog negalvos. Dar blogiau – dalis jų parazituos, darys nusikaltimus, engs artimuosius. Labai veiksmingo gydymo nėra. Kol žmogus dar neįnikęs, tol ir suprasti sunku. O kai išsivysto priklausomybė, nedaug kas veikia.

Visų sugaudyti nebus įmanoma – tiek platintojų, tiek vartotojų. Per prievartą siunčiami gydytis, neturės jokios motyvacijos tam, juolab, priklausomybė nuo jauno amžiaus veikia ir valią, ir intelektą. Nepaisant sėkmingų sveikimo istorijų, nesėkmingų istorijų ir tragiškų likimų yra žymiai daugiau.

Timai, protingi dėdės ir tetos turėtų galvoti apie tai, kad vaikams ir jaunimui nebūtų prieinami narkotikai apskritai. O, jei nutiktų taip, kad kas nors siūlytų, tu, Timai, ir kiti tokie vaikai, kaip tu, žinomumėt, jog narkotikai yra blogis ir niekada niekada nereikia jų bandyti. Nė vieno karto jokioms reikmėms.

Ne narkotikų dekriminalizavimas, o jų demonizavimas, man regis, būtų protingiau ir valstybei naudingiau. Kad vaikai nuo mažens žinotų, ko jiems niekada nereikia bandyti, žinotų pasekmes ir ugdytų valią atsispirti. Tai ties šituo klausimu – kaip sukurti stiprią narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų prevenciją ir antireklamą – ir turėtų padirbėti protingi dėdės ir tetos, Timai.

Atleisk man, jeigu jie neišgirs…

Dovilė Bubnienė
Kauno apskrities vyrų krizių centras

TOP naujienos

3 įdomybės apie morkas: kodėl jos oranžinės, kaip atgaivinti praradusias tvirtumą ir su kuo derinti ypač traškiose salotose

Traški, sultinga ir natūraliai saldi morka – kaip stebuklinga oranžinė burtų lazdelė. Ji ne tik vitaminų bomba, bet ir nepamainomas ingredientas virtuvėje. Šias daržoves...

Mars Lietuva“ gamybos rekordas: investicijų ir palankių rinkos tendencijų rezultatas

Gargžduose įsikūrusi bendrovė „Mars Lietuva“ 2020-uosius pradėjo gamybiniu rekordu – per pastarąjį keturių savaičių apskaitos ciklą įmonė pagamino 8161 toną produkcijos ir pirmą kartą...

Sergančius vaikus artimieji galės prižiūrėti ilgiau, didėja ir minimalios išmokos už vaikus

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, apie Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimus. Bus didinamos paskatos dirbti auginant vaikus, palankiau apskaičiuojamos pašalpos, plečiamas...

Tradicinės „Ruonių maudynės“ Palangoje neįvyks

Įgiję masiniai grūdinimosi renginiai dėl šalyje įvestų apribojimų artimiausiu metu neįvyks. LSS prezidentas Simonas Dailidė šiuo laikmečiu ragina praktikuoti grūdinimąsi individualiai, dalijantis savo įspūdžiais...

Nusilpęs imunitetas gali turėti skaudžių pasekmių: gydytoja ragina nenumoti ranka

Pavasaris atneša ne tik gerą nuotaiką bei norą mėgautis bundančia gamta, bet dažnai ir po žiemos sezono netikėtai pasirodžiusius organizmo negalavimus. Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ gydytoja Gina Strockė teigia, kad vis daugiau pacientų kreipiasi...

Bėgioja jau 60 metų: veteranų patarimai, kaip pasiruošti ir įveikti maratoną

Bėgti maratoną brandžiame amžiuje – tai mesti iššūkį nusistovėjusioms normoms apie fizinį aktyvumą. Vytautas ir Algimantas jau ne pirmą kartą rugsėjį stos prie „Rimi Vilniaus maratono“ starto linijos, siekdami išmėgindami savo jėgas. Vyrai įsitikinę,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS